Livet förändras

Minska egoets inflytande ... För vårt högsta nytta

Minska egoets inflytande ... För vårt högsta nytta
Bild av Josch13 


Berättad av Lawrence Doochin.

Videoversion

För vad ska det? vinst en man,
om han 
ska vinna helheten världen, men förlora hans själ? "
                                                                             --  
JESUS

Vi har alla ett val, och låt oss vara tydliga vad det valet är. Kommer vi att ställa in vår avsikt och vår personliga vilja att främja enhet, helande och ett kollektivt större nytta? Eller kommer vi att ställa det till nytta för oss själva och vissa individer eller intressegrupper vi tillhör?

Martin Luther King Jr. berättade för oss att:

"Varje människa måste bestämma om han ska gå i ljuset av kreativ altruism eller i mörkret av destruktiv själviskhet."

Om vi ​​väljer ego och egenintresse, arbetar vi ur ett mycket begränsat perspektiv. Det kan tillfälligt visas att vi har vunnit och att vi har samlat all denna rikedom eller makt och kontroll, men vi har verkligen förlorat. Vi har förlorat möjligheten att uppfylla syftet med vad vårt högre jag kom hit för att göra, för det kom inte hit för att tjäna mycket pengar eller för att folk skulle sätta oss på en piedestal. Dessa saker kan vara de fordon genom vilka vi lär oss och kommer ihåg, men de är bara ett medel för ett mål.

Vi har också förlorat en möjlighet att vara ett ljus för och i tjänst för andra, vilket är det mest kraftfulla och glädjande vi kan göra. Att vara ett ljus tar oss ur rädslan. Detta är ett av huvudsyftena med vår upplevelse på jorden, och när vi gör detta får vi tillbaka det hundra gånger för vi är en. Vi måste stå i makten och särskilt ansvaret för vem vi verkligen är som en del av en helhet.

Egot = Bedömning och jämförelse

Egot fungerar genom bedömning och jämförelse. Till exempel bevittna våra första tankar när vi träffar eller träffar någon för första gången. Vi märker dem vanligtvis på många sätt och gör bedömningar om hur de ser ut, hur de pratar, hur de kör för fort eller för långsamt (vi ser alla över för att se vem som kör bilen).

Egot måste märka eller kategorisera allt för att känna sig trygg. Det jämförs, och resultatet är att vi mår bättre än den andra personen eller gruppen - vi har mer pengar, ser snyggare ut eller är smartare än den här personen. Eller så mår vi sämre och säger till oss själva: "Min kropp är fet jämfört med hennes kropp." I enhet är allt lika. Vi uppskattar skillnader samtidigt som de vet att de bara är ett utseende.

Om vi ​​jämför med andra kommer vi att vara rädda för vi kan aldrig vara nöjda med vem vi är. Ett av de mest skadliga sätten vi jämför är med våra yngre jag, särskilt hur våra kroppar brukade vara eller hur våra hjärnor fungerade bättre. När vi åldras spelar denna typ av jämförelse flera rädslor, inklusive vår rädsla för att vi inte är tillräckligt bra som vi är och vår rädsla för döden.

Egot är alltid i rädsla. Det behöver svar annars kommer det att vara i en större rädsla, så det driver sinnet att komma med en lösning. Detta är en av anledningarna till att vi ständigt håller oss i våra tankar.

Egot = klagomål och skuld

Egot matar sig också på klagomål. Den har rättfärdig ilska. Det vill vara i förbittring, bitterhet, ilska, självbedömning, självmedlidenhet och stolthet. Titta på dina tankar, eftersom jag alltid letar efter något att bedöma eller oroa sig för.

Egot älskar också skuld och rädsla, och dessa har blivit en grundsats för västerländsk religion, även om de inte är av Gud. Egot använder rädsla och skuld för att försöka kontrollera situationer och uppnå sin agenda. Egot identifierar sig med kroppen och ser andra endast som kroppar, inte som ande, vilket skapar grunden för en illusorisk tro på separation. Det är därför människor vill hålla sina kroppar unga och vi har en mängd produkter, inklusive plastikkirurgi för bokstavligen varje kroppsdel, för att uppfylla detta ohälsosamma behov. Vår uppgift är att se förbi kroppen för att se det högre jaget inuti, eftersom det är det som är verkligt.

Vår ande vilar i perfekt fred och säkerhet och behöver inget extra. Egot letar alltid efter nästa sak för att tillfredsställa det. Detta är en fruktlös sökning, för det finns inget mål som uppfyller det och vi kommer aldrig att hitta lycka på detta sätt. Därför vill miljardärer samla mer rikedom, pro-idrottare fler utmärkelser, proffs mer erkännande och missbrukare mer droger. Detta är en av anledningarna till att få tar tid att bli stilla och känna sig själva på en djupare nivå.

Egot = En strävan efter lycka

Jag vill skilja mellan begreppen lycka och glädje. Detta är en viktig skillnad eftersom lycka är relaterad till ego-önskningar, varför det kommer och går. Vi är glada när aktiemarknaden stiger eller vårt lag vinner, men vi är deprimerade när aktiemarknaden går ner eller vårt lag tappar. Vi måste gå av denna berg-och dalbana eftersom det inte är så vi är tänkta att leva våra liv.

Glädje å andra sidan är inneboende. Vi kan nå en plats där vi känner det hela tiden, även under svåra livsförhållanden.

Våra egon kontrollerar oss inte och är inte heller separerade från oss. De är en biprodukt av vad som behövs för att existera i denna jordens verklighet, men de är skapade från och existerar bara i dom. De finns på en grund av kvicksand, varför de är instabila. De flesta av oss låter egot driva våra liv istället för att styras av diamanten inuti.

Under lång tid trodde jag att jag måste övervinna mitt ego för att nå de andliga ideal jag ville verka inom, och jag bedömde mig själv när jag inte kände att jag uppfyllde mina normer. Men det var mitt ego som dömde mitt ego, eftersom vår ande inte bedömer.

Egot = Separation

När vi släpper det falska kommer vår ande naturligt fram i vårt medvetande. Vår ande är evig och dess grund är en sten. Om vi ​​känner oss deprimerade, oroliga eller rädda hela tiden beror det på att vi enbart ser vår identitet som egobaserad, vilket är en läskig och instabil plats att vara. I det utrymmet tror vi att allt är skilt från oss och att vi verkligen känner oss ensamma. Dalai Lama klargjorde detta väl:

"För mycket självcentrerad attityd, ser du, ger, ser du, isolering. Resultat: ensamhet, rädsla, ilska. Den extrema självcentrerade attityden är källan till lidande. "

När vi tror att något är skilt från oss fruktar vi det och försöker kontrollera det så att vi kan vara säkra. Detta spelar kollektivt på ett extremt sätt i utseendet på världen, som har sjunkit ner i kaos och galenskap eftersom det omfattar många människor som är rädda, giriga och missbrukar makten.

Verksamheten är bara sammansättningen av alla individuella egon hos sina anställda. Som den energiska chefen för verksamheten, om VD är mycket egocentrerad, kommer verksamheten också att återspegla detta eftersom det kommer att finnas en kultur av rädsla och brist på integritet. Det kommer att samla och samla så mycket resurser som möjligt och behandla anställda och leverantörer som en chattel. Om VD eller ägare kommer från ett mer enhetligt perspektiv, kommer verksamheten att återspegla detta.

Minska påverkan av egot

Var och en av oss uppmanas att minska egoets inflytande, att se på ett hjärta. Vi ombeds att leva från ett öppet hjärta och öka vår förståelse så att vi kan fullgöra den roll vi är tänkt att spela för att hjälpa världen. Vi gör detta med förlåtelse, eftersom vi ges möjlighet efter möjlighet att öva detta.

Vi måste vilja, och arbeta aktivt för att minska egoets inflytande genom att förlåta, be om ursäkt, ta ansvar, erkänna att vi inte har rätt, vill vara lyckliga istället för rätt, släppa bitterhet och förbittring, inte tala när vi är arg och genom att inte skylla och låta vår känslor övervinner oss. Ibland kan det vara svårt, men vi måste kalla vår vilja och driva igenom den.

Ett starkt sinne hyllas i det västerländska samhället och med rätta, men det måste balanseras med hjärtat och inre vägledning. Detta är sällsynt. En stor majoritet av människorna fattar beslut från en omedveten plats, vilket innebär att besluten ofta inte är i linje med deras inre sanning och därmed är meningslösa.

Det största vi kan förstå är att vi inte förstår någonting. Detta öppnar oss för att få högre vägledning, eftersom vi nu arbetar från ödmjukhet. Ödmjukhet är egoets motsats.

Var inte rädd för att inte veta. Vi måste först vara villiga att inte veta innan vi kan få vägledning. Då kommer vi att få alla svar vi behöver, och de kommer att vara till vårt högsta bästa såväl som det högsta bästa för alla som påverkas av våra beslut.

När vi arbetar enbart genom egoets lins är vi självcentrerade och ser enbart på vad vi kan förvärva. När vi är centrerade i våra högre jag är vi självcentrerade och tittar alltid på vad vi kan ge. Helen Keller instruerade oss: "Ingen har rätt att konsumera lycka utan att producera den."

Vi försöker inte krossa egot. Som allt är det en del av helheten. Vårt mål är att minska dess inflytande och att höra dess röst som bara en liten del av oss istället för som den enda rösten.

När vi befinner oss i ett flöde blir egos logiska sinne som en hammare som plockas upp när det behövs och sedan läggs ner. Beslut fattas från en högre plats inom oss, och sedan använder vi det tänkande sinnet för att räkna ut den logistik som behövs för att genomföra beslutet.

HUVUDTAGNING

Egot fungerar enbart från rädsla och har sin egen agenda,
som inte tjänar vårt högsta goda.

?

På vilka sätt kan du bättre begränsa egoets inflytande
och låta din ande komma i framkant?


Copyright 2020. Med ensamrätt.
Utgivare: One-Hearted Publishing.

Artikel Källa

En bok om rädsla: att känna sig trygg i en utmanande värld
av Lawrence Doochin

A Book On Fear: Feeling Safe In A Challenging World av Lawrence DoochinÄven om alla runt oss är i rädsla behöver detta inte vara vår personliga upplevelse. Vi är tänkta att leva i glädje, inte i rädsla. Genom att ta oss med på en trädtoppsresa genom kvantfysik, psykologi, filosofi, andlighet och mer, En bok om rädsla ger oss verktyg och medvetenhet för att se var vår rädsla kommer ifrån. När vi ser hur våra trossystem skapades, hur de begränsar oss och vad vi har blivit knutna till som skapar rädsla, kommer vi att lära känna oss själva på en djupare nivå. Då kan vi göra olika val för att förändra vår rädsla. I slutet av varje kapitel ingår en föreslagen enkel övning som kan göras snabbt men som kommer att flytta läsaren till ett omedelbart högre tillstånd av medvetenhet om det kapitlets ämne.

För mer information och / eller för att beställa denna bok, Klicka här.

Om författaren

Lawrence DoochinLawrence Doochin är författare, entreprenör och hängiven make och far. En överlevande efter hårda sexuella övergrepp i barndomen, han reste en lång resa av emotionell och andlig läkning och utvecklade en fördjupad förståelse för hur vår tro skapar vår verklighet. I näringslivet har han arbetat för eller varit associerad med företag från små nystartade företag till multinationella företag. Han är grundare av HUSO ljudterapi, som ger kraftfulla läkande fördelar för individer och proffs över hela världen. I allt som Lawrence gör strävar han efter att tjäna ett högre goda. Hans nya bok är En bok om rädsla: att känna sig trygg i en utmanande värld. Läs mer på LawrenceDoochin.com.

Fler böcker av denna författare.
  
 

Fler artiklar av denna författare

Du kanske också gillar

TILLGÄNGLIGA SPRÅK

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

INNERSELF VOICES

01 15 gjuten normal mot rännan
Cast Normal to the Gutter: North Node i Taurus
by Sarah Varcas
Taurus North Node bekräftar att det är dags att lägga de fysiska grunderna för den nya världen som...
kvinna tittar ut genom en dörr genom en "gardin" eller istappar
Alla gör ont ibland
by Joyce Vissell
Hittar du någon gång att du tittar på vissa människor och tänker för dig själv, "Visst är den personens...
Galna norrsken inklusive rött. Tagen av Rayann Elzein den 8 januari 2022 @ Utsjoki, Finska Lappland
Horoskop: Veckan 10 - 16 januari 2022
by Pam Younghans
Den här astrologiska veckotidningen baseras på planetariska influenser och erbjuder perspektiv och ...
ansiktet på en gammal man i profil med ansiktet på en baby som tittar på honom
Uppmaning till handling! Vi måste göra skillnad
by Pierre Pradervand
"Andlig aktivism är en praxis som sammanför det utomjordiska och inåtriktade arbetet av...
kvinna som står över en avgrund
Ljus som kallar från avgrunden
by Laura Aversano
Min bön är att vi alla skapar ett utrymme för mörkret att skapa ett nytt sätt att se, känna,...
maskros i fröstadiet i olika färger
Förnyelse och transformation: Det här är vem du är!
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Vi är ständigt i färd med att förnya oss och transformera. Fysiskt är vi...
whitetail doe i skogen
Horoskop: Veckan 3 - 9 januari 2022
by Pam Younghans
Den här astrologiska veckotidningen baseras på planetariska influenser och erbjuder perspektiv och ...
basket som spelar skjuter en boll från 2022 i bågen
2022 – Aktiveringsåret
by Kommer Wilkinson
Årsskiftet ger en möjlighet att sätta en tydlig avsikt för 2022. Osäkerhet och...
Ordet och livmodern: Få det stöd du behöver
Ordet och livmodern: Få det stöd du behöver
by Alan Cohen
Hur mycket ska du berätta för andra människor om vad som verkligen är viktigt för dig? Ska du sända ...
Det bästa avslaget: En ny väg, en ny riktning och den riktiga dig
Det bästa avslaget: En ny väg, en ny riktning och den riktiga dig
by Alan Cohen
När kompositören George Gershwin utvecklade sin karriär kontaktade han sin uppskattade förebild ...
Att lyda din intuition kan ge känslor, rädsla, tvivel, kritik ...
Att lyda din intuition kan ge känslor, rädsla, tvivel, kritik ...
by Jude Bijou, MA, MFT
Att anpassa sig till din magkänsla kan orsaka oväntade känslor. Tricket är att hantera dem ...

Utvald för InnerSelf Magazine

MEST LÄS

Hur att bo på kusten är kopplat till dålig hälsa
Hur att bo på kusten är kopplat till dålig hälsa
by Jackie Cassell, professor i primärvårdsepidemiologi, hederskonsult i folkhälsa, Brighton and Sussex Medical School
De osäkra ekonomierna i många traditionella kuststäder har minskat ytterligare sedan ...
De vanligaste frågorna för Earth Angels: Kärlek, rädsla och förtroende
De vanligaste frågorna för Earth Angels: Kärlek, rädsla och förtroende
by Sonja Grace
När du upplever att vara en jordängel kommer du att upptäcka att tjänstens väg är full av ...
Hur kan jag veta vad som är bäst för mig?
Hur kan jag veta vad som är bäst för mig?
by Barbara Berger
En av de största sakerna jag har upptäckt när jag arbetar med kunder varje dag är hur extremt svårt ...
5-steg för att använda dina drömmar för att hitta svar
5-steg för att använda dina drömmar för att hitta svar
by Nora Caron
Jag har alltid varit beroende av drömmar för att ge mig klara svar om min inriktning i livet, ...
Ärlighet: Det enda hoppet om nya relationer
Ärlighet: Det enda hoppet om nya relationer
by Susan Campbell, Ph.D.
Enligt de flesta singlar jag har träffat på mina resor är den typiska dejtingsituationen fyllig ...
En astrolog introducerar de nio farorna med astrologi
En astrolog introducerar de nio farorna med astrologi
by Tracy Marks
Astrologi är en kraftfull konst som kan förbättra våra liv genom att göra det möjligt för oss att förstå våra egna ...
Att ge upp allt hopp kan vara till nytta för dig
Att ge upp allt hopp kan vara till nytta för dig
by Jude Bijou, MA, MFT
Om du väntar på en förändring och är frustrerad över att det inte händer, kanske det skulle vara fördelaktigt att ...
Chakra Healing Therapy: Dansar mot den inre mästaren
Chakra Healing Therapy: Dansar mot den inre mästaren
by Glen Park
Flamencodans är en fröjd att titta på. En bra flamencodansare utstrålar ett sprudlande självförtroende ...

Nya Attityder - Nya Möjligheter

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | InnerSelf Market
Copyright © 1985 - 2021 Innerself Publikationer. All Rights Reserved.