Hur en Startup DC inköp Coop sparade medlemmar $ 1 Million

Hur en Startup DC inköp Coop sparade medlemmar $ 1 Million

Ett kooperativ med socialt syfte som utnyttjar köpkraften hos gemenskapsinstitutionerna, Community Purchasing Alliance (CPA) i större Washington DC-området hjälper över 130-kyrkor, synagogor, skolor och andra institutioner att spara pengar och göra investeringar i miljöhållbarhet, arbetarkapital och samhällsorganisation.

Genom koncernens upphandling av tjänster hjälper CPA, som är helägt av sina medlemmar, medlemmarna att spara pengar och få bättre service. Det innehåller också leverantörer till högre miljö- och arbetsstandarder. Tjänsterna omfattar el, avfallshantering, sol, landskapsarkitektur och kopiering.

Sedan grundandet i 2011 har CPA sparat gemenskapsinstitutioner nästan en miljon dollar på energiräkningar och andra tjänster. Organisationen underlättar också peer-to-peer-delning av bästa praxis mellan medlemsinstitutionerna.

Delaktig i samband med Felipe Witchger, verkställande direktör och grundare av CPA och en tidigare energikonsult, för att få veta mer om möjligheterna att utnyttja institutionell inköp, samhället skapas runt organisationen, beslutet att göra CPA till ett socialt samarbete, och vad framtiden håller för alliansen.

Shareable: CPA började med 12-kyrkor i 2011 och har vuxit till hundratals samhällsorganisationer. Hur kom tanken för CPA?

Felipe Witchger: Gemenskapsorganisatören och CPA-grundare Martin Trimble insåg under den stora recessionen att försäkringsräkningarna utgjorde en stor utmaning för de kyrkor och ideella organisationer som han arbetade med. Han trodde att inköp av bulkvaror skulle vara möjligt, och när jag närmade mig bestämde vi oss för att försöka experimentet med 12-kyrkor.

Efter tidig framgång med energi sammankallade vi administratörer från de deltagande organisationerna, nominerade en styrkommitté och började växa gruppen. Vi började också undersöka gruppköp för andra serviceområden som naturgas och skräptransporter. Efter att ha fått erfarenhet och förtroende hyrde vi en erfaren konsult för att hjälpa till med en genomförbarhetsstudie. Det var då vi kände att vi hade grunden för ett fullvärdigt kooperativ.


Få det senaste från InnerSelf


Medlemsorganisationer räddar i genomsnitt $ 6,000 under det första året. Var ser dessa organisationer i allmänhet de största besparingarna?

Det beror på organisationen. För vissa är det energi, för andra är det skräp. Vi har ett par kyrkor som började spara $ 20,000 genom att byta till ett lokalt avfallshanteringsföretag. I energi, när marknadsförutsättningarna är bra, har vi sparat en skola $ 30,000 på elräkningar. Med installationen av solpaneler sparar fem organisationer i genomsnitt $ 4,000 per år, samtidigt som de genererar cirka 25-procent av sin energi på taket. De fem områden där vi ser de största besparingarna är el, avfallshantering, sol, landskapsarkitektur och kopiering av leasing.

Bortsett från att spara pengar genom inköpsalliansen, finns det ett starkt, varierande samhälle kring CPA. Var det något du förutsåg från början eller kom det organiskt fram?

Vi har alltid förutsett ett starkt och mångsidigt samhälle, men det är en svår balansering när fokus ofta är på transaktionsbeslut. CPA har dock vuxit ut ur en stark relationsbaserad organiseringstradition (Industrial Areas Foundation), så skapandet av ett samhälle har varit både avsiktligt och något organiskt.

Vi strävar efter att göra mer relationsbyggande bland administratörer och andra ledare för att bygga upp ett starkare samhälle, eftersom många medlemmar säger att detta är en av de viktigaste sekundära fördelarna med CPA. Till exempel når människor ut till varandra efter att de lärde sig om andras engagemang i CPA. Vi har sett alla slags samarbeten från kyrkor som delar dyrkningsutrymmen med närliggande synagogor till administratörer som delar referenser till takläggare och beskriver deras bästa praxis inom teknik.

En annan värdefull aspekt av CPA är dess engagemang för att arbeta med miljövänliga, socialt justa, samhällsfokuserade leverantörer. Varför är detta viktigt, och är alla dina medlemmar överens?

Vårt medlemskap känner ett starkt engagemang för miljön och för att köpa lokala och samhällsfokuserade leverantörer. Denna uppdragsfokuserade aspekt av vårt arbete drar många av våra medlemmar till CPA. Men de institutioner som är mindre fokuserade på dessa åtaganden värderar fortfarande möjligheten att få en positiv inverkan på deras lokalsamhälle.

Folk vill göra bra för sin gemenskap. Dessa värden är en del av tros och utbildningsinstitutionernas identitet, som utgör största delen av vårt medlemskap. Vårt hopp är att CPA kan hjälpa våra medlemmar att ta detta till nästa nivå. Genom CPA kan de exempelvis vara en del av solenergi- och energieffektivinvesteringar som är komplexa och svåra att ta itu med på egen hand.

När det gäller rättvisa har vi funnit specifika leverantörer som har tvivelaktiga anställningsformer, erbjuder låga löner, har ingen eller inga fördelar för anställda och oetiska affärsmetoder. Denna information har haft ett betydande inslag på hur vi väljer vilka organisationer vi slutligen samarbetar med. Utöver besparingarna hoppas vi att coop kan vara ett fordon för bredare sociala förändringar genom att aggregera vår kollektiva kraft och använda den för social, ekonomisk och miljömässig rättvisa.

Vad var några av de första utmaningarna för CPA?

Att bygga förtroende och övervinna interna beslutsfattande tröghet bland deltagande organisationer var och fortsätter att vara en utmaning. Med volontärstyrelser och kommittéer och flera beslutsfattande är det svårt att hitta rätt person att anmäla sig, få organisationen att delta eller bli medlem som en formell medlem.

Att höja startfonderna och investeringskapitalet har också varit en utmaning. Lyckligtvis har vår rekord för att spara pengar för organisationer hjälpt till att fråga om att återinvestera en del av dessa besparingar lättare.

Att bestämma om en struktur som skulle göra CPA ekonomiskt självbärande och missionsfokuserad var utmanande, men coop-modellen lånade sig bra för våra mål, eftersom medlemmarnas intressen är hjärtat av coop.

CPA har nyligen bildats som ett socialt samarbete. Vad betyder det för organisationen, medlemmarna och samhället i stort?

De flesta kooperativ distribuerar sina "nettomarginaler" (liknande vinster), till sina medlemmar som utdelning. Som ett socialt samarbete är vi strukturerade så att 60 procent av våra nettomarginaler går till samhällsorganisation och andra samhällsbaserade, kooperativa utvecklingsinitiativ.

Som potentiella organisationer anser medlemskap, ber vi dem att begå till vårt sociala uppdrag, liksom våra mer traditionella program. För det bredare samhället innebär det att vi hoppas kunna flytta CPA: s miljoner i årlig inköp till fler lokala och värderingsinriktade företag och helst arbetareägda företag.

Inom gruppen finns det experter inom olika områden. Hur utnyttjar du kunskapen i gruppen för att hjälpa till att stärka och växa? Kan du ge några exempel där medlemmarna har bidragit direkt till förhandlingar eller förmånligare kontrakt?

Vi uppmanar deltagande organisationer att hjälpa till att strukturera förhandlingarna, titta på utvärderingskriterierna och i slutändan välja de vinnande leverantörerna. Vi ber dem samt jurister och sektorsexperter från deras församlingar att bidra med sin expertis när vi utvecklar ett nytt erbjudande. Det var en stor fördel när vi började med el. Vi hade en advokat för energiupphandling, hjälp oss att skriva vår första förfrågningsansökan och skapa vår malltjänstavtal.

I sopor och återvinning hade en av våra grundare Jim Walker, anläggningschef vid National Presbyterian Church, 10 års erfarenhet som underlättar upphandling för en nationell kedja av hundratals restauranger på östkusten. Han hjälpte till att leda utvecklingen av våra avfallshanterings- och landskapsplaneringsprogram. När det gällde kontraktsförhandlingar hjälpte Jim oss att bedöma vad en rimlig uppsättning villkor skulle vara att begära i vårt provkontrakt, vilket är vårt standardavtal för leverantörer. Våra vinnande leverantörer använder nu vårt standard serviceavtal, vilket sätter kunden först.

För kopi-leasingtjänster ledde Ellen Agler, verkställande direktör i Temple Sinai, CPA-förfrågningsansökan. Eftersom hennes tempel behövde en ny kopiator, gjorde hon alla förhandlingar med leverantörer på uppdrag av sin synagoge och andra CPA-medlemmar. Resultatet var mer än 25 procent i besparingar för Temple Sinai och en uppsättning priser och villkor som har hjälpt CPA-medlemmar att spara mellan 20 och 40 procent.

Förteckningen över tjänster som är tillgängliga för medlemmarna inkluderar solinstallation, papperskorgen och återvinning, el, gas, landskapsarkitektur, snöborttagning, kontors- och rengöringsmedel och mycket mer. Jag förstår att du planerar att öka antalet tjänster för medlemmarna. Vad mer skulle du vilja se, och hur läggs nya tjänster till?

Under de närmaste månaderna rullar vi ut nya program för underhållsavtal för energieffektivitet och energiprestanda, uppvärmning, ventilation, luftkonditionering (HVAC) och efterfrågan på elkrav.

Vi utvärderar generellt nya tjänster genom att titta på vilka driftskostnader som är betydande över ett stort antal av våra medlemsinstitutioner och där det finns möjlighet till meningsfullt mervärde, bättre service och / eller betydande sociala, miljömässiga och samhälleliga konsekvenser.

Peer-to-peer-delning av bästa praxis är en annan aspekt av CPA. Hur ser det ut? Vem jobbar du med?

Vi är fortfarande i de tidiga stadierna av hur bäst det är att underlätta denna delning. Som en personal för coop interagerar jag med hundratals organisationer varje år och kan ansluta de som har liknande utmaningar. För närvarande är det huvudsakliga sättet att hjälpa till att ansluta kamrater för att underlätta delningen genom samarrangörerna som ständigt interagerar med medlemmar och hör olika behov.

Vi har också en onlinegrupp för medlemmar där vi ser en hel del interaktion om leverantörs rekommendationer, frågor om hur man utmanar utmaningar med teknik, byggprojekt, kapitalkampanjer och andra uppdragsaktiviteter.

Vad är din vision för CPA? Vad skulle du vilja se under de kommande fem till 10-åren?

Vårt hopp är att vi kan bygga en effektiv modell på fem år som genererar stora besparingar för medlemmar, betydande medel för samhällsorganisation och en ständigt ökande inverkan på CPA-institutionernas hållbarhet och arbetarkapital. Med 250,000 hus av dyrkan nationellt och miljarder i årliga utgifter för att upprätthålla dessa anläggningar är möjligheten att flytta till lokala, hållbara och demokratiska partner betydande. Vårt hopp är att skapa en ekonomiskt självbärande modell som kan spara miljontals dollar för medlemmar och generera hundratusentals dollar varje år för samhällsorganisation och lokalsamhällets rikedom.

Under de närmaste åren hoppas vi att upptäcka var modellen är starkast och sedan bygga och anpassa sig från dessa styrkor. I 10 år skulle jag gärna se att modellen lyckades replikeras i fem andra regioner i landet.

Jag tror att CPA kan vara ett sätt att dela kompetens, bygga upp relationer och upprätthålla hälsan hos våra samhällen och de institutioner som är kritiskt viktiga för deras pågående vitalitet. Dessutom tycker jag att CPA kan vara ett medel för ökad social integration, klimat och ekonomisk motståndskraft och mer transformativa strategier för social och ekonomisk rättvisa.

{Youtube} EVZoZy1nzkU {/ youtybe}

Vilka råd kan du erbjuda till dem som vill starta ett projekt som liknar CPA i deras stad?

En viktig ingrediens är ledarskap som kan samla en grupp institutioner för att försöka gruppinköp. Om du kan hitta ett område (energi, landskapsarkitektur, sopor, sol) där gruppinköp fungerar (lägger till värde, tjänar pengar för att täcka kostnader och har en positiv samhällseffekt), då har du en av de nödvändiga byggstenarna.

Den svåraste delen är vanligtvis att hitta personen eller personer som har relationer med rätt personer och passion för att kunna samla en grupp eller organisationer och försöka samarbeta. När CPA växer har vi några inledande stöd från National Cooperative Bank för att hjälpa fler samhällen att bedöma vad de kan göra för att undersöka möjligheten till en liknande organisation i deras samhälle.

Den första hindren kallar en grupp beslutsfattare att prata om att köpa en lokal tjänst tillsammans. För att få den gruppen till bordet måste du vara säker på att du kan erbjuda dem ett betydande värde. Om du redan är på den tiden ska du ta nästa steg. Att arbeta tillsammans och bygga gemenskapens inköp Alliance har varit det mest givande arbetet i mitt liv.

Denna artikel publicerades ursprungligen på Delbara

Om författaren

johnson kattCat Johnson är frilansande skribent med fokus på gemenskap, allmän, delning, samarbete och musik. Publikationer inkluderar Utne Reader, BRA, ja! Magazine, Delbart, Triple Pundit och Lifehacker. Hon är också en musiker, skivaffär longtimer, kronisk lista maker, ivrig medarbetare och blivande minimalistisk. Följa hennes @CatJohnson på Twitter och Facebook Cat Johnsons blogg.

Inner Rekommenderad bok:

Humanisering av ekonomin: Kooperativ i kapitalets ålder av John Restakis.Humanisering av ekonomin: Kooperativ i kapitalets ålder
av John Restakis.

Klicka här för mer info och / eller för att beställa den här boken på Amazon.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

följ InnerSelf på

facebook-icontwitter-iconrss-icon

Få det senaste via e-post

{Emailcloak = off}

FRÅN REDAKTORERNA

Varför Donald Trump kunde vara historiens största förlorare
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Uppdaterad 2 juli 20020 - Hela coronavirus-pandemin kostar en förmögenhet, kanske 2 eller 3 eller 4 förmögenheter, alla av okänd storlek. Åh ja, och hundratusentals, kanske en miljon människor kommer att dö ...
Blåögon vs bruna ögon: Hur rasism lärs ut
by Marie T. Russell, InnerSelf
I detta avsnitt från Oprah Show från 1992 lärde den prisbelönta antirasismaktivisten och utbildaren Jane Elliott publiken en tuff lektion om rasism genom att visa hur lätt det är att lära sig fördomar.
En förändring kommer att komma...
by Marie T. Russell, InnerSelf
(30 maj 2020) När jag tittar på nyheterna om händelserna i Philadephia och andra städer i landet verkar mitt hjärta efter det som händer. Jag vet att detta är en del av den större förändringen som sker ...
En låt kan lyfta hjärtat och själen
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jag har flera sätt som jag använder för att rensa mörkret från mitt sinne när jag upptäcker att det har snett i. En är trädgårdsarbete eller spendera tid i naturen. Den andra är tystnad. Ett annat sätt är läsning. Och en som ...
Maskot för Pandemic och temasång för social distansering och isolering
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jag stötte på en låt nyligen och när jag lyssnade på texterna trodde jag att det skulle vara en perfekt låt som en "temalåt" under dessa tider med social isolering. (Text under videon.)