QAnons kyrka: Kommer konspirationsteorier att utgöra grunden för en ny religiös rörelse?

QAnons kyrka: Kommer konspirationsteorier att utgöra grunden för en ny religiös rörelse? QAnon, som fans flammorna av vilda och farliga konspirationsteorier, införlivas i vissa religiösa rörelser. Fotoillustration / konversationen

Följare av QAnon-rörelsen tror på vilda och farliga konspirationsteorier om USA: s president Donald Trump. Nu har en fraktion inom rörelsen tolkat Bibeln genom QAnon-konspirationer.

jag har studerat tillväxten av QAnon-rörelsen som en del av min forskning om hur extremistiska religiösa och politiska organisationer skapar propaganda och rekryterar nya medlemmar till ideologiska orsaker.

Den 23 februari loggade jag in på Zoom för att observera den första offentliga tjänsten för det som i huvudsak är en QAnon-kyrka som fungerar från Omega Kingdom Ministry (OKM). Jag har tillbringat 12 veckor på den här två timmars tjänsten på söndagsmorgonen.

Det jag har sett är en existerande modell av nykarismatiska hemkyrkor - den neo-karismatiska rörelsen är en utskjutning av den evangeliska protestantiska kristendomen och består av tusentals oberoende organisationer - där QAnons konspirationsteorier tolkas igen genom Bibeln. I sin tur tjänar QAnons konspirationsteorier som en lins för att tolka själva Bibeln.

Trump mot det "djupa tillståndet"

QAnon-rörelsen började 2017 efter att någon som bara kändes som Q publicerade en serie konspirationsteorier om Trump på internetforumet 4chan. QAnon-följare tror att globala eliter försöker få Trump, som de ser som världens enda hopp att besegra det "djupa tillståndet."

OKM är en del av ett nätverk av oberoende församlingar (eller ekklesia) som heter hemmakongregationer världen över (HCW). Organisationens andliga rådgivare är Mark Taylor, en självutnämnd "Trump Profet" och QAnon influencer med ett stort socialt media som följer på Twitter och YouTube.

QAnons kyrka: Kommer konspirationsteorier att utgöra grunden för en ny religiös rörelse? Omega Kingdom Ministries webbplats webbplats blandar QAnon-teorier och bibliska referenser.


 Få det senaste från InnerSelf


Resurssidan på HCW-webbplatsen länkar bara till QAnon-propaganda - inklusive dokumentären Fall Cabal av den nederländska konspirationsteoretikern Janet Ossebaard, som används för att formellt indoktrinera e-congrants till QAnon. Den här 10-delade YouTube-serien var kärnmaterialet för den veckovisa bibelstudien under QAnon-kyrkansessioner jag observerade.

Söndagstjänsten leds av Russ Wagner, ledare för Indiana-baserade OKM, och Kevin Bushey, en pensionerad överste som valde till valet i Maine of Representatives.

Bibel- och QAnon-berättelser

Tjänsten börjar med en öppningsbön från Wagner som han säger kommer att skydda Zoom-rummet från Satan. Detta följs av en timmes lång bibelstudie där Wagner kan förklara Fall Cabal video som deltagarna just tittat på eller erbjöd sina observationer om socio-politiska händelser från förra veckan.

Allt förklaras genom linsen från Bibeln och QAnon berättelser. Bushey gör sedan 45 minuter med avkodningsprodukter som nyligen har dykt upp på appen som heter QMap som används för att dela konspirationsteorier. De senaste 15 minuterna ägnas åt nattvardsgång och bön.

Vid en tjänst som hölls den 26 april talade Wagner och Bushey om en QAnon-teori, heter Project Looking Glass, att den amerikanska militären i hemlighet har utvecklat en form av tidsreseteknologi. Wagner föreslog för e-congrants att tidsresor kan förklaras med vissa passager i Bibeln.

Den 3 maj handlade temat för QAnon-delen av tjänsten om COVID-19. Bushey talade om en populär QAnon-teori om att pandemin var planerad. (Det finns inga bevis för detta.) Och när en anti-vax konspirationsteori dokumentär som kallas "Plandemic" blev viral , delades videon på HCW: s webbplatser som ett sätt för e-församlingar att konsumera det senaste i en serie av falska teorier om coronavirus.

Utnyttja myndighet

Det som är uppenbart är att Wagner och Bushey utnyttjar religiös tro och deras ”auktoritet” som pastor och ex-militär officer för att indoktrinera deltagare i QAnon-kyrkan. Deras mål är att utbilda församlingar för att bilda sina egna hemförsamlingar i framtiden och växa rörelsen.

QAnons kyrka: Kommer konspirationsteorier att utgöra grunden för en ny religiös rörelse? Följare av QAnon-rörelsen visar regelbundet sitt stöd för Donald Trump vid hans politiska rally, inklusive denna som hölls i Pennsylvania 2018. (Shutterstock)

OKM: s ministerium är förankrat i Taylors profetior. Wagner nämner regelbundet att om det inte var för Taylor, hade han aldrig startat det här ministeriet.

På sin webbplats refererar OKM till Sju berg av samhällelig påverkan. Seven Mountains använder Dominionismens språk - en teologi som anser att länder, inklusive USA, bör styras av kristen bibelsk lag. Dess mål är att uppnå sociopolitisk och ekonomisk omvandling genom Jesu evangelium i vad det kallar de sju bergen eller samhällsområdena: religion, familj, utbildning, regering, media, underhållning och affärer. Detta blandar QAnons apokalyptiska önskan att förstöra samhället "kontrollerat" av det djupa tillståndet med behovet av Guds rike på jorden.

Wagner och Bushey har lärt sin församling att sluta lyssna på alla medier - även Fox News - eftersom de alla är "Luciferian." Det de i stället tillhandahåller är en färdplan till QAnon-radikalisering som består av QAnon YouTube-kanaler för församlingens dagliga mediadiet, Qmap-webbplatsen som listar nya QAnon-konspirationsteorier och Twitter-påverkare.

"Deep state kyrka"

De insisterar vidare på att när Trump fortsätter att "dränera träsket" i Washington, är det "vårt" ansvar att dränera den djupa statskyrkan. De tror att samma djupa tillstånd som kontrollerar världen också har infiltrerat traditionella kyrkor. Som Wagner uttalade i sin tjänst den 12 april: ”Jag är här för att fokusera på den djupa statskyrkan. Detta går utöver vår kyrka och involverar vår kultur och vår politik. Kevin är här för att prata om QAnon och den militära operationen för att rädda världen. ”

Liksom alla kyrkor driver de också uppsökande ministerier. OKM samlar för närvarande medel för något som kallas Reclamation Ranch, som Wagner beskriver som en säker plats för barn som räddats efter att ha hållits under jord av det djupa tillståndet. Barn i riskzonen är ett pågående tema i många QAnons konspirationsteorier, inklusive den berömda falska "Pizzagate" -teorin.

I maj flyttade OKM från Zoom till YouTube för att tillgodose deltagarnas tillväxt. Vid det sista antalet deltog cirka 300 konton i de senaste tjänsterna.

Även om det inte är många följare, borde vi vara bekymrade över den senaste utvecklingen. OKM tillhandahåller formaliserad religiös indoktrinering i QAnon, en konspirationsrörelse som båda är en folkhälsan hot genom att sprida falsk information om coronavirus-pandemin och a nationell säkerhet oro.Avlyssningen

Om författaren

Marc-André Argentino, doktorand, individualiserat program, 2020-2021 Public Scholar, Concordia University

Denna artikel publiceras från Avlyssningen under en Creative Commons licens. Läs ursprungliga artikeln.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

följ InnerSelf på

facebook-icontwitter-iconrss-icon

 Få det senaste via e-post

{Emailcloak = off}

Jag kommer förbi med lite hjälp från mina vänner

FRÅN REDAKTORERNA

Varför ska jag ignorera COVID-19 och varför inte?
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Min fru Marie och jag är ett blandat par. Hon är kanadensisk och jag är amerikaner. Under de senaste 15 åren har vi tillbringat våra vintrar i Florida och våra somrar i Nova Scotia.
InnerSelf-nyhetsbrev: November 15, 2020
by InnerSelf Staff
Den här veckan reflekterar vi över frågan: "vart går vi härifrån?" Precis som med alla övergångsritualer, vare sig examen, äktenskap, födelse av ett barn, ett avgörande val eller förlust (eller upptäckt) av ett ...
America: Hitching Our Wagon to the World and to the Stars
by Marie T Russell och Robert Jennings, InnerSelf.com
Tja, det amerikanska presidentvalet är nu bakom oss och det är dags att göra status. Vi måste hitta gemensamma grunder mellan unga och gamla, demokrater och republikaner, liberala och konservativa för att verkligen skapa ...
InnerSelf-nyhetsbrev: oktober 25, 2020
by InnerSelf Staff
"Slogan" eller underrubrik för InnerSelf-webbplatsen är "New Attitudes --- New Möjligheter", och det är exakt temat i veckans nyhetsbrev. Syftet med våra artiklar och författare är att ...
InnerSelf-nyhetsbrev: oktober 18, 2020
by InnerSelf Staff
Dessa dagar lever vi i minibubblor ... i våra egna hem, på jobbet och offentligt, och möjligen i vårt eget sinne och med våra egna känslor. Att leva i en bubbla eller känna att vi är ...