Hur säker är din plats för dyrkan?

Hur säker är din plats för dyrkan?

Många amerikaner kanske undrar vilka säkerhetsåtgärder som finns på deras plats för dyrkan efter att 11-människor dödades i oktober 27-skytte på Synagogens träd av liv i Pittsburgh.

Presidenten Donald Trump hänvisade också till denna fråga när han sade "resultaten skulle ha varit mycket bättre" om livets församlingskrig hade väpnade vakter eller medlemmar.

Enligt nyhetsrapporterSynagogen träd av liv hade inte beväpnade vakter närvarande vid tidpunkten för skytte. Många samhällsledare bekämpade Trumps uttalanden och hävdade att ökande väpnad säkerhet inte var lösningen.

Vi är en sociolog och kriminolog vem i 2015 genomförde en nationell studie av religiösa församlingar erfarenheter med, rädsla för och förberedelser för brott.

Vår studie, som stöddes av National Science Foundation, presenterade en undersökning av över 1,300 platser av dyrkan och djupintervjuer med mer än 50 congregational ledare.

Vi frågade varje ledare - personer med betydande kunskap om församlingens verksamhet - om församlingens brottshistoria, säkerhetsåtgärder, individens bedömning av framtida brottsrisk och rädsla och en rad frågor om församlingens verksamhet och grannskap.

Medan synagogan i trädets liv inte var en del av vår studie, kan resultaten av detta arbete innebära användbar insikt för samtal om brott och säkerhet i ställen för tillbedjan. Här är vad vi hittade.

Hot och rädsla

Brott, oftast vandalism och stöld, begicks vid cirka 40 procent av församlingar under året före undersökningen. Den totala andelen var inte signifikant olika i religiösa traditioner.


Få det senaste från InnerSelf


När vi grävde djupare fann vi dock att synagogor och moskéer hanterar kriminalrelaterade problem som är mycket annorlunda än genomsnittskyrkan.

Hur säker är din plats för dyrkan?
Kvinnor tar sig till Dar Al-Hijrahs islamiska centrum i Falls Church, Virginia. Reuters / Kevin Lamarque

Vår undersökning fann till exempel att synagogor och moskéer var tre gånger mer troliga än att församlingar generellt skulle ha fått ett uttryckligt hot i det föregående året.

Respondenterna rapporterade också betydligt större rädsla för att congregants skulle bli överfallna eller mordade på församlingens egendom. Detta hjälper till att förklara Ett annat mönster vi hittade: Judiska och muslimska församlingar finns på många sätt långt före församlingar som representerar andra religiösa traditioner när det gäller att tänka på och genomföra säkerhetsåtgärder.

Säkerhetsåtgärder

Vårt undersökning visade att 40 procent av församlingar har infört minst fyra av 18-säkerhetsåtgärderna som ställts om i vår undersökning. Om 43-procenten av församlingar har ett larmsystem, 28-procent använder säkerhetskameror och 25-procent har vidtagit åtgärder för att begränsa antalet poster i sina byggnader.

Hur säker är din plats för dyrkan?

Våra intervjuer fann att de flesta ställen för dyrkan har svårt att genomföra säkerhet. Några av detta är helt enkelt inte tillräckligt med pengar. Större och rikare församlingar tenderar att ha mer säkerhet på plats.

Utöver resurser har våra intervjuer konsekvent visat att platser för dyrkan ser säkerhetsåtgärder som ett potentiellt hot mot deras uppdrag att skapa ett heligt utrymme som är öppet för sina samhällen.

Men vår undersökning fann också att synagogor och moskéer var mycket mer troliga än den genomsnittliga församlingen att ha säkerhetskameror, begränsade entrépunkter, säkerhetsvakter och andra säkerhetsåtgärder. Till exempel rapporterade endast 17-procent av alla församlingar i vår undersökning användningen av säkerhetsvakter, oavsett heltid, deltid eller speciella händelser. Detta jämförs till drygt 54 procent av synagogorna och 28 procent av moskéerna. Synagoger är också mer benägna att ha kommunicerat med sin lokala polis.

Utöver statistiken, vår djupintervjuer med församlingens ledare fann att synagogor och moskeer tenderar att lägga en hel del tankar i säkerhet. För synagogor i synnerhet har våra intervjuer visat att lokala organisationer är effektiva när det gäller att dela information och resurser om säkerhetshot och strategier - till exempel judiska gemenskapsrelaterade råd.

Framtida steg

USA måste hitta sätt att ta itu med hot och våld mot synagogor, moskéer och andra gudstjänster. Under tiden kan församlingar utvärdera sina säkerhetsrisker och försiktighetsåtgärder.

De glesa resurserna i de flesta församlingar presenterar några begränsningar, men det finns åtgärder som de kan ta till låg eller ingen kostnad. Till exempel kan församlingar bedöma om inträdespunkterna bör begränsas för att öka medarbetarnas och medlemmarnas förmåga att observera vem som går in i byggnaden.

Congregations är inte ensamma i dessa ansträngningar. Många lokala polisavdelningar kommer att göra en säkerhetsbedömning för specifika församlingar eller erbjuda en workshop för flera församlingar. Dessutom har många församlingar medlemmar som har relevanta färdigheter, från att installera nya lås för att installera säkerhetskameror. Att helt enkelt starta en konversation inom ditt samhälle kan hjälpa din församling att identifiera dessa resurser.Avlyssningen

Om Författarna

Christopher P. Scheitle, biträdande professor i sociologi, West Virginia University och Jeffery T. Ulmer, professor i sociologi och kriminologi, Pennsylvania State University

Denna artikel publiceras från Avlyssningen under en Creative Commons licens. Läs ursprungliga artikeln.

Böcker av Christopher P. Scheitle

{amazonWS: searchindex = Böcker; nyckelord = Christopher P. Scheitle; maxresultat = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

följ InnerSelf på

facebook-icontwitter-iconrss-icon

Få det senaste via e-post

{Emailcloak = off}

FRÅN REDAKTORERNA

Räkningsdagen har kommit för GOP
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Det republikanska partiet är inte längre ett politiskt parti i USA. Det är ett illegitimt pseudopolitiskt parti fullt av radikaler och reaktionärer vars uttalade mål är att störa, destabilisera och ...
Varför Donald Trump kunde vara historiens största förlorare
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Uppdaterad 2 juli 20020 - Hela coronavirus-pandemin kostar en förmögenhet, kanske 2 eller 3 eller 4 förmögenheter, alla av okänd storlek. Åh ja, och hundratusentals, kanske en miljon människor kommer att dö ...
Blåögon vs bruna ögon: Hur rasism lärs ut
by Marie T. Russell, InnerSelf
I detta avsnitt från Oprah Show från 1992 lärde den prisbelönta antirasismaktivisten och utbildaren Jane Elliott publiken en tuff lektion om rasism genom att visa hur lätt det är att lära sig fördomar.
En förändring kommer att komma...
by Marie T. Russell, InnerSelf
(30 maj 2020) När jag tittar på nyheterna om händelserna i Philadephia och andra städer i landet verkar mitt hjärta efter det som händer. Jag vet att detta är en del av den större förändringen som sker ...
En låt kan lyfta hjärtat och själen
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jag har flera sätt som jag använder för att rensa mörkret från mitt sinne när jag upptäcker att det har snett i. En är trädgårdsarbete eller spendera tid i naturen. Den andra är tystnad. Ett annat sätt är läsning. Och en som ...