Att hjälpa våra barn (och oss) hantera stress

Att hjälpa våra barn (och oss) hantera stress

Att sitta med en hund på en sluttning på en härlig eftermiddag
är att vara tillbaka i Eden, där inget gör
var inte tråkigt - det var fred.
- MiLAN KUNDERA

För några av oss hade barndomen en lat, sydlig dragkänsla för den. Dagarna spenderades på att utforska skogar eller fält, cykla till ingenstans i synnerhet och leka ute till mörkare. Vi byggde städer ur stenar och smuts eller konverterade kylskåpslådor till slott och rymdskepp. Naturligtvis var missbruk och försummelse ibland en sorglig och hemlig del av ett till synes idylliskt liv. Men barn spenderade sin tid annorlunda i det inte så långt borta. Vi hade allt mindre bråttom.

Dagens barn bär världens vikt på ryggen. De uppmanas att utmärka sig i skolan, utföra imponerande aktiviteter i sina extracurricular aktiviteter, hantera komplicerade relationer (både verkliga och cyber) och tävla för att komma in på ett bra college eller hitta ett anständigt jobb.

I 2012 avslöjades att 125 Harvard-studenter hade varit inblandade i en fuskskandal. Forskning som utförs av University of Michigan uppgav att 10 procent av högskolans sophomores och nästan en av åtta seniorer antog att använda olagligt erhållna receptbelagda läkemedel ("study drugs") för att hålla fast vid deras arbetsbelastning. Och enligt Journal of Adolescent Health får de flesta tonåringar minst två timmar mindre sömn än vad som rekommenderas för god hälsa.

Stress i Amerika

I en studie med titeln "Stress in America", uppdrag av American Psychological Association, konstaterades att 30 procent av tonåren rapporterade att de kände sig överväldigade, deprimerade eller ledsna på grund av stress. Nästan 25 procent sa att de hoppade över måltider på grund av stress. Nästan en tredjedel av tonåren säger att stress ofta leder dem till tårar. Under de senaste sextio åren har självmordsfrekvensen fyrdubblats för män femton till tjugofyra år och fördubblats för kvinnor av samma ålder. Självmordstalen för de mellan tio och fjortonåren ökade mer än 50-procent mellan 1981 och 2006.

American Academy of Pediatrics släppte en studie som noterade att stresshormoner som kortisol och adrenalin kan ha en signifikant långsiktig påverkan på en tonårs kropp, vilket kan bidra till vuxen kardiovaskulär sjukdom, astma, viral hepatit och autoimmuna sjukdomar. Stress kan frigöra kemikalier som stör utvecklingen av neuronala nätverk i den utvecklande hjärnan samt hämmar utvecklingen av nya neuroner i växande hjärnor.

Real-Life Bevis på statistik

Det verkliga beviset på denna statistik visas regelbundet på mitt kontor. Åttaåringar vars föräldrar tar med dem eftersom de har sagt att de vill döda sig själva. Fjortonåringar som använder skär för att underlätta deras ångest och olycka. Barn som inte kan sova, kan inte äta, dras tillbaka, tårer, eller rädda för att vara ensamma.


Få det senaste från InnerSelf


Jag ser mobbade och mobbningarna, barnen som fuskar på tester, och de som rutinmässigt blir fulla för att tråkiga smärtan och trycket i sina liv. Det är hjärtskärande. Barndomen är kortfattad. Under det här lilla fönstret är våra ungdomar avsedda för att utforska världen, räkna ut hur man ska komma överens med andra, upptäcka sina gåvor, klättra, dansa, spela musik ... och ha kul.

Som föräldrar har vi ett dramatiskt inflytande på våra barns övertygelser om vad som är viktigt. Om vi ​​lär dem att extern prestation är det som vi bryr oss mest om, kommer de naturligtvis att leta efter genvägar för att komma framåt - fuska på tester eller minska på sömnen. De behöver veta att vi vill att dom ska leva med nyfikenhet, spänning och entusiasm, och att vi är här för att njuta livet, för att inte skjuta och skjuta oss igenom det.

Anslutning i det verkliga livet

En signifikant bidragsgivare till stress är isolering eller urkoppling. Michael Price, i en intervju med Sherry Turkle, författare till Ensamma tillsammans, skriver: "Människor idag är mer kopplade till varandra än någonsin tidigare i mänsklig historia tack vare Internetbaserade sociala nätverk och textmeddelanden. Men de är också mer ensamma och avlägsna från varandra i sina unplugged lives. Detta förändrar inte bara sättet vi interagerar på nätet, det påverkar också våra personliga relationer. "

Turkle säger priset, "När tonåringar berättar för mig att de hellre vill prata än att prata, uttrycker de en annan aspekt av den nya psykologiska lösningen för den nya tekniken - möjligheten att vi gömmer varandra. De säger att ett telefonsamtal avslöjar för mycket, att de faktiska konversationerna inte ger dem tillräckligt kontroll över vad de vill säga. "

Barn går ut ur skolan för att se sina föräldrar titta ner på sina smartphones. Pojkar som en gång chattade med pappa mellan lekarna som de tittade på sport väntar nu medan han kontrollerar sitt e-postmeddelande istället. Småbarn är ammade eller flaskmatade medan mamma texter, utspädar den emotionella utbytet av denna primala, intima kontakt. Dessutom, om mamma får ett meddelande som genererar ångest, meddelas hennes spända känslor till barnet, som upplever dem som stress i sitt förhållande till mamma snarare än på grund av yttre påverkan.

Att vara djupt ansluten hjälper till att förhindra stress

I sin bok FrodasArianna Huffington delade följande historia: "Förra gången min mamma blev arg på mig innan hon dog var när hon såg mig att läsa min e-post och prata med mina barn samtidigt. "Jag avskyr multitasking," sade hon, i en grekisk accent som sätter mig i skam. Med andra ord kan vi vara anslutna på ett grunt sätt till hela världen förhindra att vi är djupt kopplade till dem som är närmast oss - inklusive oss själva. Och det är där visdom finns. "

Anslutning hjälper till att förhindra stress. Ingenting förstärker ett barn som äkta kontakt med en älskad. Barn som har varaktiga, tillförlitliga bilagor med friska kära är mycket bättre att klara av livets stressorer. Författare Johann Hari citerar forskning som föreslår missbruk är ett resultat av avbrytning, inte bara kemi. "Om vi ​​inte kan ansluta till varandra kommer vi att ansluta oss till allt vi kan hitta - ett rouletthjuls ormhjul eller en sprutpinnar." Han citerar professor Peter Cohen, som säger "vi borde sluta prata om" beroende "helt och hållet, och kalla det" bindning ". En heroinmissbrukare har knutit sig till heroin eftersom hon inte kunde knyta sig helt till någonting annat. "Hari fortsätter med att säga att" motsatsen till missbruk är inte nykterhet. Det är mänskligt samband. "

Det kommer alltid att finnas ungdomar som har nära relationer med sina föräldrar, men som fortfarande kämpar kraftigt med motgång, men i allmänhet bidrar bifogat till en kärleksfull förälder eller vårdgivare barn till en stor fördel för att mildra livets stress.

Hantera förändring och osäkerhet

En av livets största säkerheter är osäkerhet. Ju mer vi kan göra fred med det faktum att vissa saker ligger utanför vår kontroll, desto mindre hjälplösa kommer vi att känna när livet inte går enligt planen. Att visa att vi kan vara flexibla i oväntade situationer hjälper våra barn att veta att de också kan tolerera att vara i limbo medan de väntar på att mer uppenbaras.

Jag kommer ihåg en gång att sitta på en flygplats i Nairobi med min dåvarande femtonåriga son. Det var midnatt, och vi hade just blivit tillsagda att vi inte skulle få komma ombord på vårt flyg till Australien eftersom flygbolaget inte kände igen våra elektroniska visum. Ari började bli nervös Vi hade inga kontakter i Nairobi, hade gått i nästan tjugofyra timmar som reser från Tanzania, och avgångstiden var snabb närmar sig. Så bekymrad som jag var, försökte jag stanna avslappnad och veta att hur jag behandlade situationen troligtvis skulle påverka hur min son hanterade liknande händelser senare i livet.

Jag föreslog att vi gör vän med det värsta scenariot. Vi började prata om saker som vi skulle kunna göra om vi var på väg och påminde oss om att även om vi skulle vänta i Nairobi en dag eller två för en traditionell visum att komma igenom, skulle vi vara okej.

Moment innan vårt flyg var klart att avgå fick flygbolaget ett fax från det australiensiska konsulatet, och vi fick gå ombord. Men då var vi övertygade om att om vi inte gjorde flyget skulle vi helt enkelt ha några olika dagar än vi hade planerat, och att vi skulle vara okej.

Men att hjälpa våra barn handlar inte bara om att lära dem hur man klarar sig när saker går inte bra. Det handlar också om att införa sina dagar med njutning.

Har kul

Det sägs att den genomsnittliga fyraåringen skrattar trehundra gånger om dagen; en fyrtioårig, bara fyra. Skratt reducerar stresshormoner, ökar endorfiner, förbättrar blodflödet till hjärtat, ökar antalet naturliga virusdödande celler och gör oss mer resistenta mot sjukdomar. Det förbättrar vårt humör och attityd och solidariserar band mellan människor.

Skratt och kul är underbara sätt att bekämpa stress. Musik kan också vara ett fantastiskt sätt att komma ur våra huvuden och in i våra hjärtan. Prova att spela "Oh What a Beautiful Morning" när du vaknar barnen på morgonen, eller Pharrell Williams "Happy" som du alla dansar dig till middag. En liten förändring av staten kan få stor inverkan.

Våra attityder om livet kan göra eller bryta våra barns stressnivåer. Det är inte alltid lätt att veta när vi ska uppmuntra dem att smida genom hinder och när de ska lära dem att det är okej att släppa och krita upp något som en livsläsning. Men som med alla aspekter av föräldraskap, hur vi navigerar i vändningarna vår liv kommer att påverka hur våra barn hanterar sina egna.

Lagra

Motivera våra barn att fortsätta försöka när framgången utmynnar dem är ovärderlig. Det är viktigt att de utvecklar de inre resurserna för att driva igenom stubbar när det är lättare att kasta in handduken. Men det finns en skillnad mellan att driva drömmar med passion och glädje och försöka tvinga något att hända när det inte är meningen att vara. Våra barn måste förstå att när de inte uppnår ett hoppat mål, kan de prova ett annat tillvägagångssätt, ta en paus i deras strävan, eller släppa. Att inte visa ett visst utfall är inte misslyckande, och misslyckande är inte dödligt. Snubblar, snubblar och faller är ofta hur vi kommer till vart vi går.

Låt dina barn förstå att även om vi kanske har preferenser, kan vi vara i fred när livet inte går som vi hade planerat. Hur ser ditt barn dig reagera på de nyheter som du har missat ditt flyg? Letar du efter någon att skylla? Vad ser de på dig när du får veta att din bil behöver en stor reparation? Förbannar du och stampar fötterna?

Gör det uppenbart att när något oväntat händer kan du rulla med det. Låt dem höra dig och ställa frågan "Kommer det att vara ett problem om fem år - eller två dagar?" Genom att låta dina barn se dig sätta dessa stötar på vägen i ett större sammanhang, kommer de att vara benägna att göra detsamma. Men om du tycker att det är okej måste en situation utvecklas exakt som du tror det borde, du kommer att känna dig maktlös. Och maktlöshet leder till stress.

De påtryckningar som barnen står inför idag är exceptionella, och eftersom stressnivåerna fortsätter att klättra, behöver vi hjälpa våra ungdomar att utveckla bra hanteringsstrategier.

Att vara uppmärksam på ditt barns stress

Om du har ett barn som uppvisar pågående tecken på stress eller kusiner - ångest och depression - snälla se inte på andra håll. Se till att dina barn vet det oberoende De går igenom, de kan berätta sanningen. I mina online workshops och utbildningar ägnar jag mig mycket tid på att arbeta med föräldrar så att de inte skickar sina barn ett blandat budskap: Du kan berätta något för mig. Vänta en minut - det gjorde du Vad?! Du är i stora problem!

Om vi ​​ska hjälpa våra barn att hantera stress och återställa jämvikt när livet känns svårt, måste vi göra vårt eget arbete så att vi ärligt kan säga till dem: "Vad du än gör, älskling, jag är här och jag kommer hjälpa dig genom detta. "

© 2015 av Susan Stiffelman. Alla rättigheter förbehållna.
Reprinted med utgivarens tillstånd,

Nytt världsbibliotek, Novato, CA 94949. newworldlibrary.com.

Artikel Källa

Föräldraskap med närvaro: Övningar för att höja medvetna, självsäkra, vårdande barn av Susan Stiffelman MFT.Föräldraskap med närvaro: Övningar för att öka medvetna, självsäkra, vårdande barn
av Susan Stiffelman MFT.

Klicka här för mer info och / eller för att beställa den här boken.

Om författaren

Susan StiffelmanSusan Stiffelman är också författare till Föräldraskap utan maktstrider och är Huffington Postveckotidning "Föräldrarscoach" rådgivningskolumnist. Hon är en licensierad äktenskaps- och familjeterapeut, en behörig lärare och en internationell talare. Susan är också en aspirerande banjospillare, en middling men bestämd tapdansare och en optimistisk trädgårdsmästare. Diagnosiserad med ADHD-etiketten lyckas hon åstadkomma mer på en vecka än många gör om en månad, samtidigt som man behåller en regelbunden meditationsövning och spenderar allvarliga mängder tidspel. Besök hennes hemsida på www.SusanStiffelman.com.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

följ InnerSelf på

facebook-icontwitter-iconrss-icon

Få det senaste via e-post

{Emailcloak = off}

FRÅN REDAKTORERNA

InnerSelf Nyhetsbrev: September 20, 2020
by InnerSelf Staff
Temat för nyhetsbrevet den här veckan kan sammanfattas som "du kan göra det" eller mer specifikt "vi kan göra det!". Detta är ett annat sätt att säga "du / vi har makten att göra en förändring". Bilden av ...
Vad som fungerar för mig: "Jag kan göra det!"
by Marie T. Russell, InnerSelf
Anledningen till att jag delar "vad som fungerar för mig" är att det också kan fungera för dig. Om inte precis som jag gör det, eftersom vi alla är unika, kan viss variation i attityd eller metod mycket väl vara något ...
InnerSelf Nyhetsbrev: September 6, 2020
by InnerSelf Staff
Vi ser livet genom linserna i vår uppfattning. Stephen R. Covey skrev: "Vi ser världen, inte som den är, utan som vi är - eller, som vi är villkorade att se den." Så den här veckan tittar vi på några ...
InnerSelf-nyhetsbrev: augusti 30, 2020
by InnerSelf Staff
Vägarna vi reser idag är lika gamla som tiden men ändå nya för oss. De erfarenheter vi har är lika gamla som tiden, men de är också nya för oss. Detsamma gäller för ...
När sanningen är så hemskt gör det ont, vidta åtgärder
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Mitt i alla fasor som äger rum i dessa dagar, är jag inspirerad av hoppstrålarna som lyser igenom. Vanliga människor står upp för det som är rätt (och mot det som är fel). Basebollspelare, ...