Minska egoets inflytande ... För vårt högsta nytta

Minska egoets inflytande ... För vårt högsta nytta
Bild av Josch13 


Berättad av Lawrence Doochin.

Videoversion

För vad ska det? vinst en man,
om han 
ska vinna helheten världen, men förlora hans själ? "
                                                                             --  
JESUS

Vi har alla ett val, och låt oss vara tydliga vad det valet är. Kommer vi att ställa in vår avsikt och vår personliga vilja att främja enhet, helande och ett kollektivt större nytta? Eller kommer vi att ställa det till nytta för oss själva och vissa individer eller intressegrupper vi tillhör?

Martin Luther King Jr. berättade för oss att:

"Varje människa måste bestämma om han ska gå i ljuset av kreativ altruism eller i mörkret av destruktiv själviskhet."

Om vi ​​väljer ego och egenintresse, arbetar vi ur ett mycket begränsat perspektiv. Det kan tillfälligt visas att vi har vunnit och att vi har samlat all denna rikedom eller makt och kontroll, men vi har verkligen förlorat. Vi har förlorat möjligheten att uppfylla syftet med vad vårt högre jag kom hit för att göra, för det kom inte hit för att tjäna mycket pengar eller för att folk skulle sätta oss på en piedestal. Dessa saker kan vara de fordon genom vilka vi lär oss och kommer ihåg, men de är bara ett medel för ett mål.


 Få det senaste via e-post

Weekly Magazine Daglig Inspiration

Vi har också förlorat en möjlighet att vara ett ljus för och i tjänst för andra, vilket är det mest kraftfulla och glädjande vi kan göra. Att vara ett ljus tar oss ur rädslan. Detta är ett av huvudsyftena med vår upplevelse på jorden, och när vi gör detta får vi tillbaka det hundra gånger för vi är en. Vi måste stå i makten och särskilt ansvaret för vem vi verkligen är som en del av en helhet.

Egot = Bedömning och jämförelse

Egot fungerar genom bedömning och jämförelse. Till exempel bevittna våra första tankar när vi träffar eller träffar någon för första gången. Vi märker dem vanligtvis på många sätt och gör bedömningar om hur de ser ut, hur de pratar, hur de kör för fort eller för långsamt (vi ser alla över för att se vem som kör bilen).

Egot måste märka eller kategorisera allt för att känna sig trygg. Det jämförs, och resultatet är att vi mår bättre än den andra personen eller gruppen - vi har mer pengar, ser snyggare ut eller är smartare än den här personen. Eller så mår vi sämre och säger till oss själva: "Min kropp är fet jämfört med hennes kropp." I enhet är allt lika. Vi uppskattar skillnader samtidigt som de vet att de bara är ett utseende.

Om vi ​​jämför med andra kommer vi att vara rädda för vi kan aldrig vara nöjda med vem vi är. Ett av de mest skadliga sätten vi jämför är med våra yngre jag, särskilt hur våra kroppar brukade vara eller hur våra hjärnor fungerade bättre. När vi åldras spelar denna typ av jämförelse flera rädslor, inklusive vår rädsla för att vi inte är tillräckligt bra som vi är och vår rädsla för döden.

Egot är alltid i rädsla. Det behöver svar annars kommer det att vara i en större rädsla, så det driver sinnet att komma med en lösning. Detta är en av anledningarna till att vi ständigt håller oss i våra tankar.

Egot = klagomål och skuld

Egot matar sig också på klagomål. Den har rättfärdig ilska. Det vill vara i förbittring, bitterhet, ilska, självbedömning, självmedlidenhet och stolthet. Titta på dina tankar, eftersom jag alltid letar efter något att bedöma eller oroa sig för.

Egot älskar också skuld och rädsla, och dessa har blivit en grundsats för västerländsk religion, även om de inte är av Gud. Egot använder rädsla och skuld för att försöka kontrollera situationer och uppnå sin agenda. Egot identifierar sig med kroppen och ser andra endast som kroppar, inte som ande, vilket skapar grunden för en illusorisk tro på separation. Det är därför människor vill hålla sina kroppar unga och vi har en mängd produkter, inklusive plastikkirurgi för bokstavligen varje kroppsdel, för att uppfylla detta ohälsosamma behov. Vår uppgift är att se förbi kroppen för att se det högre jaget inuti, eftersom det är det som är verkligt.

Vår ande vilar i perfekt fred och säkerhet och behöver inget extra. Egot letar alltid efter nästa sak för att tillfredsställa det. Detta är en fruktlös sökning, för det finns inget mål som uppfyller det och vi kommer aldrig att hitta lycka på detta sätt. Därför vill miljardärer samla mer rikedom, pro-idrottare fler utmärkelser, proffs mer erkännande och missbrukare mer droger. Detta är en av anledningarna till att få tar tid att bli stilla och känna sig själva på en djupare nivå.

Egot = En strävan efter lycka

Jag vill skilja mellan begreppen lycka och glädje. Detta är en viktig skillnad eftersom lycka är relaterad till ego-önskningar, varför det kommer och går. Vi är glada när aktiemarknaden stiger eller vårt lag vinner, men vi är deprimerade när aktiemarknaden går ner eller vårt lag tappar. Vi måste gå av denna berg-och dalbana eftersom det inte är så vi är tänkta att leva våra liv.

Glädje å andra sidan är inneboende. Vi kan nå en plats där vi känner det hela tiden, även under svåra livsförhållanden.

Våra egon kontrollerar oss inte och är inte heller separerade från oss. De är en biprodukt av vad som behövs för att existera i denna jordens verklighet, men de är skapade från och existerar bara i dom. De finns på en grund av kvicksand, varför de är instabila. De flesta av oss låter egot driva våra liv istället för att styras av diamanten inuti.

Under lång tid trodde jag att jag måste övervinna mitt ego för att nå de andliga ideal jag ville verka inom, och jag bedömde mig själv när jag inte kände att jag uppfyllde mina normer. Men det var mitt ego som dömde mitt ego, eftersom vår ande inte bedömer.

Egot = Separation

När vi släpper det falska kommer vår ande naturligt fram i vårt medvetande. Vår ande är evig och dess grund är en sten. Om vi ​​känner oss deprimerade, oroliga eller rädda hela tiden beror det på att vi enbart ser vår identitet som egobaserad, vilket är en läskig och instabil plats att vara. I det utrymmet tror vi att allt är skilt från oss och att vi verkligen känner oss ensamma. Dalai Lama klargjorde detta väl:

"För mycket självcentrerad attityd, ser du, ger, ser du, isolering. Resultat: ensamhet, rädsla, ilska. Den extrema självcentrerade attityden är källan till lidande. "

När vi tror att något är skilt från oss fruktar vi det och försöker kontrollera det så att vi kan vara säkra. Detta spelar kollektivt på ett extremt sätt i utseendet på världen, som har sjunkit ner i kaos och galenskap eftersom det omfattar många människor som är rädda, giriga och missbrukar makten.

Verksamheten är bara sammansättningen av alla individuella egon hos sina anställda. Som den energiska chefen för verksamheten, om VD är mycket egocentrerad, kommer verksamheten också att återspegla detta eftersom det kommer att finnas en kultur av rädsla och brist på integritet. Det kommer att samla och samla så mycket resurser som möjligt och behandla anställda och leverantörer som en chattel. Om VD eller ägare kommer från ett mer enhetligt perspektiv, kommer verksamheten att återspegla detta.

Minska påverkan av egot

Var och en av oss uppmanas att minska egoets inflytande, att se på ett hjärta. Vi ombeds att leva från ett öppet hjärta och öka vår förståelse så att vi kan fullgöra den roll vi är tänkt att spela för att hjälpa världen. Vi gör detta med förlåtelse, eftersom vi ges möjlighet efter möjlighet att öva detta.

Vi måste vilja, och arbeta aktivt för att minska egoets inflytande genom att förlåta, be om ursäkt, ta ansvar, erkänna att vi inte har rätt, vill vara lyckliga istället för rätt, släppa bitterhet och förbittring, inte tala när vi är arg och genom att inte skylla och låta vår känslor övervinner oss. Ibland kan det vara svårt, men vi måste kalla vår vilja och driva igenom den.

Ett starkt sinne hyllas i det västerländska samhället och med rätta, men det måste balanseras med hjärtat och inre vägledning. Detta är sällsynt. En stor majoritet av människorna fattar beslut från en omedveten plats, vilket innebär att besluten ofta inte är i linje med deras inre sanning och därmed är meningslösa.

Det största vi kan förstå är att vi inte förstår någonting. Detta öppnar oss för att få högre vägledning, eftersom vi nu arbetar från ödmjukhet. Ödmjukhet är egoets motsats.

Var inte rädd för att inte veta. Vi måste först vara villiga att inte veta innan vi kan få vägledning. Då kommer vi att få alla svar vi behöver, och de kommer att vara till vårt högsta bästa såväl som det högsta bästa för alla som påverkas av våra beslut.

När vi arbetar enbart genom egoets lins är vi självcentrerade och ser enbart på vad vi kan förvärva. När vi är centrerade i våra högre jag är vi självcentrerade och tittar alltid på vad vi kan ge. Helen Keller instruerade oss: "Ingen har rätt att konsumera lycka utan att producera den."

Vi försöker inte krossa egot. Som allt är det en del av helheten. Vårt mål är att minska dess inflytande och att höra dess röst som bara en liten del av oss istället för som den enda rösten.

När vi befinner oss i ett flöde blir egos logiska sinne som en hammare som plockas upp när det behövs och sedan läggs ner. Beslut fattas från en högre plats inom oss, och sedan använder vi det tänkande sinnet för att räkna ut den logistik som behövs för att genomföra beslutet.

HUVUDTAGNING

Egot fungerar enbart från rädsla och har sin egen agenda,
som inte tjänar vårt högsta goda.

?

På vilka sätt kan du bättre begränsa egoets inflytande
och låta din ande komma i framkant?


Copyright 2020. Med ensamrätt.
Utgivare: One-Hearted Publishing.

Artikel Källa

En bok om rädsla: att känna sig trygg i en utmanande värld
av Lawrence Doochin

A Book On Fear: Feeling Safe In A Challenging World av Lawrence DoochinÄven om alla runt oss är i rädsla behöver detta inte vara vår personliga upplevelse. Vi är tänkta att leva i glädje, inte i rädsla. Genom att ta oss med på en trädtoppsresa genom kvantfysik, psykologi, filosofi, andlighet och mer, En bok om rädsla ger oss verktyg och medvetenhet för att se var vår rädsla kommer ifrån. När vi ser hur våra trossystem skapades, hur de begränsar oss och vad vi har blivit knutna till som skapar rädsla, kommer vi att lära känna oss själva på en djupare nivå. Då kan vi göra olika val för att förändra vår rädsla. I slutet av varje kapitel ingår en föreslagen enkel övning som kan göras snabbt men som kommer att flytta läsaren till ett omedelbart högre tillstånd av medvetenhet om det kapitlets ämne.

För mer information och / eller för att beställa denna bok, Klicka här.

Om författaren

Lawrence DoochinLawrence Doochin är författare, entreprenör och hängiven make och far. En överlevande efter hårda sexuella övergrepp i barndomen, han reste en lång resa av emotionell och andlig läkning och utvecklade en fördjupad förståelse för hur vår tro skapar vår verklighet. I näringslivet har han arbetat för eller varit associerad med företag från små nystartade företag till multinationella företag. Han är grundare av HUSO ljudterapi, som ger kraftfulla läkande fördelar för individer och proffs över hela världen. I allt som Lawrence gör strävar han efter att tjäna ett högre goda. Hans nya bok är En bok om rädsla: att känna sig trygg i en utmanande värld. Läs mer på LawrenceDoochin.com.

Fler böcker av denna författare.
  
 

Fler artiklar av denna författare

Du kanske också gillar

TILLGÄNGLIGA SPRÅK

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

följ InnerSelf på

Facebookikon ikon~~POS=HEADCOMPtwitter iconyoutube iconinstagram ikonpintrest ikonrss-ikonen

 Få det senaste via e-post

Weekly Magazine Daglig Inspiration

Marie T. Russells dagliga inspiration

INNERSELF VOICES

Resa mellan världar: Stäng ögonen så att du kan se
Stäng ögonen så att du kan se: Att resa mellan världar och försöka återansluta
by Fabiana Fondevila
Från början av den mänskliga civilisationen har nästan alla jordens folk använt några ...
Vad vilar vår myndighet på?
Övergång från auktoritär "yttre" myndighet till andlig "inre" myndighet
by Pierre Pradervand
I tusentals år, ända sedan mänskligheten började bosätta sig i städer, utvecklades vi styvt, ...
Födelsen av en ny värld som kämpar för att bli född
Födelsen av en ny värld som kämpar för att bli född
by Ervin Laszlo
Tal om grundläggande förändringar i omvärlden möts ofta med skepsis. Förändring i samhället, ...
Vinn striden i ditt huvud: Perspektivfrågor
Vinn striden i ditt huvud: Perspektivfrågor
by Peter Ruppert
Vi upplever alla regelbundet positiva och negativa självprat. Oavsett om du inser det eller ...
Horoskop nuvarande vecka: 19 - 25 april 2021
Horoskop nuvarande vecka: 19 - 25 april 2021
by Pam Younghans
Den här astrologiska veckotidningen baseras på planetariska influenser och erbjuder perspektiv och ...
Om du har kontrakterat COVID: Läker och går framåt
Om du har kontrakterat COVID: Läker och går framåt
by Stacee L. Reicherzer doktorsexamen
Om du har fått COVID hade du inte bara hälsoproblem som kan ha varit livshotande, ...
Vakna till jordens dröm och älska världen
Vakna till jordens dröm och älska världen
by Bill Plotkin, Ph.D.
Den viktigaste frågan är inte hur man ska överleva förlusten av biologisk mångfald, klimatstörning, ekologisk ...
4 sätt att bygga upp din tolerans för tvetydighet - och din globala karriär
4 sätt att bygga upp din tolerans för tvetydighet - och din globala karriär
by Paula Caligiuri, Ph.D.
Även om din tolerans mot tvetydighet är lägre finns det beprövade sätt att bygga detta viktiga ...

MEST LÄS

Är ditt sovrum heligt?
Är ditt sovrum heligt? Hedra din personliga helgedom
by Jon Robertson
Sovrummet är hem för våra böner och drömmar, vår ensamhet och sexualitet. I detta inre helgedom, ...
Ålder av Fiskarna till Aquarius Ålder
Övergång från Fiskens ålder till Vattumannen
by Ray Grasse
Aries Age väckte ett uppvaknande av det utåtriktade egot, men det mer feminina Piscean ...
3 sätt musikpedagoger kan hjälpa elever med autism att utveckla sina känslor
3 sätt musikpedagoger kan hjälpa elever med autism att utveckla sina känslor
by Dawn R. Mitchell White, University of South Florida
Många barn med autism kämpar för att hitta orden för att uttrycka hur de känner. Men när det gäller ...
Avskaffa polisen? Istället slutar giftig maskulinitet och "Warrior Cops"
Avskaffa polisen? Istället slutar giftig maskulinitet och "Warrior Cops"
by Angela Workman-Stark, Athabasca University
Polisen som anklagats för mord i George Floyds död står just nu under rättegång i ...
4 sätt att bygga upp din tolerans för tvetydighet - och din globala karriär
4 sätt att bygga upp din tolerans för tvetydighet - och din globala karriär
by Paula Caligiuri, Ph.D.
Även om din tolerans mot tvetydighet är lägre finns det beprövade sätt att bygga detta viktiga ...
Våld i hemmet: Uppmaningar om hjälp har ökat - men svaren har inte fått något enklare
Våld i hemmet: Uppmaningar om hjälp har ökat - men svaren har inte fått något enklare
by Tara N. Richards och Justin Nix, University of Nebraska Omaha
Experter förväntade sig att antalet offer för våld i hemmet som sökte hjälp förra året (2020). Offer…
Vid vilken ålder är människor vanligtvis lyckligaste? Ny forskning erbjuder överraskande ledtrådar
Vid vilken ålder är människor vanligtvis lyckligaste? Ny forskning erbjuder överraskande ledtrådar
by Clare Mehta, Emmanuel College
Om du kunde vara en ålder för resten av ditt liv, vad skulle det vara? Skulle du välja att vara nio ...
Klimatförändringen hotar kaffe - men vi har hittat en läcker vild art som kan hjälpa till att rädda din morgonbrygga
Klimatförändringen hotar kaffe - men vi har hittat en läcker vild art som kan hjälpa till att rädda din morgonbrygga
by Aaron P Davis, Royal Botanic Gardens, Kew
Världen älskar kaffe. Mer exakt, det älskar arabica-kaffe. Från lukten av dess nyligen ...

Nya Attityder - Nya Möjligheter

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com
Copyright © 1985 - 2021 Innerself Publikationer. All Rights Reserved.